ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Α΄ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

Οι μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν  διδακτική επίσκεψη στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας στις 15-11-2016, στο πλαίσιο των μαθημάτων της Ιστορίας, της Λογοτεχνίας και της Γλώσσας.

Ξεναγήθηκαν στις αίθουσες με τα εκθέματα και είχαν μια βιωματική προσέγγιση των όσων διδάσκονται στα πιο πάνω μαθήματα.

Είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν και να κατανοήσουν την ιστορική αξία των εκθεμάτων του Μουσείου, καθώς όλα προέρχονται από διάφορες περιοχές της Λάρισας και της Θεσσαλίας.Εντύπωση προκάλεσαν στους μαθητές τα επιτεύγματα από την Παλαιολιθική εποχή, τη Νεολιθική, την Εποχή του Χαλκού, τα έργα και η τέχνη της Κλασικής, Ελληνιστικής, Ρωμαϊκής και Βυζαντινής εποχής.

Ακόμη οι μαθητές κατανόησαν την τέχνη της Ελληνορωμαϊκής περιόδου και διαπίστωσαν ότι αυτή αποτελεί συνέχεια και εξέλιξη των επιτευγμάτων της Κλασικής και Ελληνιστικής εποχής.

Τέλος η επίσκεψη εκτός από τους προφανείς διδακτικούς της στόχους αποβλέπει στην επικοινωνία και στη συναναστροφή των μαθητών μεταξύ τους και με τους καθηγητές τους, με σκοπό τη σύσφιξη των μεταξύ τους σχέσεων.