ΣΤΟ 303 ΠΕΒ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Το 303 Προκεχωρημένο Εργοστάσιο Βάσης (303 ΠΕΒ), που εδρεύει στο στρατόπεδο «ΣΧΗ (ΠΖ) ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α. ΧΑΤΖΗΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ», και βρίσκεται στην ανατολική πλευρά της πόλης της Λάρισας , επισκέφτηκαν πριν λίγες ημέρες μαθητές της Β’ τάξης του τομέα Μηχανολογίας του σχολείου μας.

Λίγα πράγματα για την ιστορία του 303 ΠΕΒ:

Το σύστημα συντήρησης για τον Ελληνικό Στρατό και η διάταξη των μονάδων αυτού, οδήγησαν στην ανάγκη δημιουργίας Προκεχωρημένου Εργοστασίου Βάσης (ΠΕΒ), για την εκτέλεση εργασιών συντήρησης 4ου -5ου κλιμακίου.

Το εργοστάσιο εγκαταστάθηκε το 1955 στη Λάρισα όπου υπήρχε ήδη εγκαταστημένο το 314 Συνεργείο Περιοχής Τεχνικού.

Το υλικό και το προσωπικό του 314 Συνεργείου Περιοχής Τεχνικού υπάχθηκαν στο νεοϊδρυόμενο 303 ΠΕΒ προκειμένου να βρίσκεται κοντά στις μονάδες εκστρατείας, ώστε να περιοριστούν οι μεταφορές των βεβλαμμένων υλικών που προωθούνταν στη Βάση

Οι μαθητές κατά τη διάρκεια της επίσκεψής τους  είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τις εργασίες επισκευής και συντήρησης των στρατιωτικών οχημάτων, αλλά και την γραμμή παραγωγής μπαταριών.

Συνοδοί καθηγητές: Α. Γογουρόπουλος, Π. Κατσιάκης, Γ. Πιστόλης και Γ. Αντωνίου