ΤΟ 2ο ΕΠΑΛ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Σε εκδήλωση που διοργάνωσε το ΕΚΦΕ Λάρισας με τίτλο «Σχολείο ανοικτό στην κοινωνία 2018» και πραγματοποιήθηκε στην πλατεία Ταχυδρομείου χθες (Παρασκευή 27-04-2018) από τις 9:30 -13:00, συμμετείχε το σχολείο μας με ομάδα μαθητών.

Σκοπός της εκδηλωσης ήταν η παρουσίαση κατασκευών και εργαστηριακών δραστηριοτήτων από μαθητές Γυμνασίων, Γενικων και Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ) του νομού μας.

Από  το χώρο πέρασαν πολλοι μαθητες δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων της πόλης καθώς και απλοί πολίτες.

Οι μαθητές του σχολείου μας που παρουσίασαν τις κατασκευές:

• πηνίο Τέσλα (Β΄τάξη ηλεκτρολογικού τομέα)
  • ηλιακό αυτοκίνητο ( Α΄Τάξη)
  • ηλεκτρικό αυτοκίνητο ( Α΄Τάξη)

ήταν οι : Βαγγέλης Ντούμος , Βασίλης Παντούλης, Αλέξανδρος Πελτικούδης , Βαγγέλης Βουλάγκας, Δημήτρης Γκουδάλας, Βαγγέλης Ζγουρός, Παναγιώτης Ζυγούρης.

Το απόγευμα της ίδιας μέρας συνεχίστηκαν οι εκδηλώσεις, και ολοκληρώθηκαν με την απονομή επαίνων συμμετοχής στην Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη όπου και παρευρέθηκαν μαθητές και καθηγητές.

Το περίπτερο του σχολείου μας επισκέφτηκε και ο Διευθυντής Β/μιας Εκπομπής/σης Λάρισας, Ιωάννης Καψάλης, ο οποίος και έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τις κατασκευές των παιδιών.

Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία για όλους. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά!!!

Συνοδοί καθηγητές : Αντώνης Γογουρόπουλος, Αθηνά Καραπέτσα