ΤΟ 2ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΟ ERASMUS+

Ο τίλος του προγράμματος του σχολείου είναι “Ανάπτυξη Νεανικής Επιχειρηματικότητας στο 2ο Επαγγελματικό Λύκειο Λάρισας μέσω βιωματικής μάθησης και πρακτικής άσκησης” και ο αριθμός έγκρισης είναι
2014-1-EL01-KA102-000475
Η πρώτη και δεύτερη ροή του προγράμματος αποτελούνται από 15 συμμετέχοντες ειδικότητας τεχνικών ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων και δικτύων και 15 συμμετέχοντες ειδικότητας τεχνικών οχημάτων.
Οι κινητικότητες πραγματοποιήθηκαν από την 17η Νοεμβρίου 2014 έως και την 1η Δεκεμβρίου 2014 στην Πορτογαλία.

Οι μαθητές των αντίστοιχων ειδικοτήτων εργάστηκαν σε συμβεβλημένους  εργοδότες  του προγράμματος  στην Πορτογαλία  με σκοπό την απόκτηση εργασιακής  εμπειρίας μέσω πρακτικής άσκησης.

Οι καθηγητές που συνόδευσαν τους μαθητές  και επιμελήθηκαν  τόσο στην προετοιμασία όσο και στην εφαρμογή του προγράμματος ήταν οι: Αβραάμ Ζιώγας , Κωστής Αθανάσιος , Τάχα Αικατερίνη και Παπακωνσταντίνου Γεώργιος.