ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η «ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ -ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ» ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2018-2019

Υποχρεωτική είναι η «Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής – Δήλωση Προτίμησης» για το σχολικό έτος 2018-2019 όλων των μαθητών /τριών που πρόκειται να εγγραφούν στην 1η τάξη των ΕΠΑΛ (ή ΓΕΛ), να ανανεώσουν την εγγραφή τους στο ΕΠΑΛ όπου φοιτούν, ή να μετεγγραφούν σε άλλο ΕΠΑΛ.

Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη του ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2018-2019, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής -Δήλωση Προτίμησης», μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές

συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τη 14η Μαΐου και ώρα 10:00 έως την 31η Μαΐου 2018 και ώρα 14:00.

Για  την  είσοδο  στην  εφαρμογή e-εγγραφές,  είναι  απαραίτητοι  οι κωδικοί ΓΓΠΣ  (taxis) του γονέα ή κηδεμόνα

Κατά την υποβολή της «Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής – Δήλωσης Προτίμησης»   καταχωρίζονται στοιχεία όπως:

1.Το  e-mail του  κηδεμόνα ή του/της  Ενήλικου/ης  μαθητή/τριας

2.Τα ατομικά στοιχεία του κηδεμόνα

3.Η  τάξη την οποία ολοκλήρωσαν οι μαθητές/τριες και τους δίνει τη δυνατότητα να εγγραφούν στο ΕΠΑ.Λ., το σχολείο προέλευσης και το τελευταίο έτος φοίτησης

4.Η επιλογή για εγγραφή στην Α’ Τάξη, ή στον τομέα της Β’ Τάξης, ή στην ειδικότητα της Γ’ Τάξης του ΕΠΑ.Λ.

5.Η επιλογή έως  τριών (3) ΕΠΑ.Λ.

6.Τα ατομικά στοιχεία του/της  μαθητή/τριας

7Αριθμός Μητρώου (Α.Μ.) μαθητή/τριας (ο οποίος αναγράφεται στον έλεγχο προόδου, στο Ατομικό Δελτίο μαθητή κλπ)

Μετά  την  οριστική  κατάταξή  τους  στο ΕΠΑ.Λ. οι ενδιαφερόμενοι/ες  οφείλουν να παρουσιαστούν για την οριστική εγγραφή, ανανέωση εγγραφής προσκομίζοντας όσα δικαιολογητικά απαιτούνται κατά περίπτωση από την 20η  έως την 29η Ιουνίου 2018.