ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Στο πλαίσιο της δράσης «2 ο ΕΠΑΛ ΛΑΡΙΣΑΣ- Ένα σχολείο για όλους» , σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αυτισμό Ν. Λάρισας, πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 11 /05 στο χώρο του σχολείου ενημερωτική συνάντηση για μαθητές της Α΄και Β ΄τάξης .

Τη δράση πραγματοποίησαν η υπεύθυνος επιστημονικού προγράμματος κα Θωμαή Σούλτη και ο κ. Ευάγγελος  Μακρής υπεύθυνος εθελοντικών
προγραμμάτων του Συλλόγου.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τους συνανθρώπους μας που βρίσκονται στο φάσμα του Αυτισμού, να λύσουν απορίες, και
γενικότερα να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν σε ζητήματα αναπηρίας και αποδοχής της διαφορετικότητας.

EIKONA-7

Ο Σύλλογος Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αυτισμό Ν. Λάρισας, ξεκίνησε τη δράση του το 1998 και σήμερα πλέον η δράση του και το σημαντικότατο έργο του έχει πανελλαδική εμβέλεια.

Επισκεφτείτε τη σελίδα του Συλλόγου για να γνωρίσετε και εσείς το έργο του και γιατί όχι να συνδράμετε στις προσπάθειες των ανθρώπων του.

EIKONA 8

Ευχαριστούμε θερμά την κα Σούλτη και τον κ. Μακρή για τον χρόνο τους και ευχόμαστε σε όλα τα μέλη του συλλόγου καλή δύναμη στο έργο τους.