“ΜΕ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΣΤΑ ΧΕΙΛΗ” ΣΤΗ ΛΕΣΧΗ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΦΡΟΥΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ 2ου ΕΠΑΛ

Την ευκαιρία να επισκεφτούν την έκθεση με θέμα «Το Έπος του 1940-41 μέσα από τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων, αναρτημένα στα μανταλάκια!» καθώς και την έκθεση γελοιογραφιών με τίτλο «Με το χαμόγελο στα χείλη», είχαν σήμερα, Τετάρτη 26-10-2022, μαθητές της Β τάξης (Β5 τμήμα) του σχολείου μας.

Η έκθεση γίνεται στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940, στη Λέσχη Αξιωματικών Φρουράς Λάρισας και σκοπός της είναι η παρουσίαση του Έπους του 1940-41, μέσα από τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων, καθώς και της προσπάθειας των γελοιογράφων της εποχής, να ανυψώσουν το ηθικό των Ελληνίδων και Ελλήνων των μετόπισθεν, οι οποίοι έπρεπε να υποστηρίξουν τα μαχόμενα στρατεύματα.