Ο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΟ 2ο ΕΠΑΛ ΛΑΡΙΣΑΣ

Με σεβασμό στους αγώνες των φοιτητών και του λαού ενάντια στη Χούντα των συνταγματαρχών, μαθητές και εκπαιδευτικοί του 2ου ΕΠΑΛ Λάρισας τίμησαν χθες την 49η επέτειο του ξεσηκωμού του Πολυτεχνείου αποτίνοντας φόρο τιμής στα θύματα εκείνου του αγώνα.

Οι μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Κωνσταντίνου Μπίσαλα, ΠΕ 01 και Αλέξανδρου Μαρρά ΠΕ 04.01 που είχαν  την ευθύνη της διοργάνωσης της γιορτής, με τη συνοδεία μουσικών οργάνων που έπαιξαν μαθητές και καθηγητές, τραγούδησαν τραγούδια εκείνης της περιόδου συμβάλλοντας με αυτό τον τρόπο στη δημιουργία του κατάλληλου για την εκδήλωση κλίματος.

Παράλληλα παρακολούθησαν το ντοκιμαντέρ του Παντελή Βούλγαρη «Το χρονικό της δικτατορίας» και το ντοκιμαντέρ «12410 και 1 τριαντάφυλλα» του Ιορδάνη Ιωαννίδη που περιλαμβάνει πραγματικά πλάνα από τις ημέρες της εξέγερσης.

Στη γιορτή συμμετείχαν οι μαθητές:

Κρουστά: Νίκος Γκουγκουλιάς

Μπουζούκι: Ηλίας Αγγλόπουλος

Χορωδία: Κυριάκος Δαλαβίκας, Ηλίας Αγγλόπυλος, Θοδωρής Κουτίνας και Δημήτρης Γκανάτσιος.

Τεχνική Υποστήριξη:  Χρήστος Μπιζιργιάννης ΤΕ01.07, Γιώργος Δούκας ΠΕ 84