2ο ΕΠΑΛ Λάρισας: «ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ»

Στo πλαίσιo της «Αυτοαξιολόγησης Σχολικής Μονάδας» για την σχολική χρονιά 2022-23, μια ομάδα καθηγητών του σχολείου, ανέλαβε την υλοποίηση ενός Σχεδίου Δράσης στον Άξονα 3 (Σχέσεις μεταξύ μαθητών/τριών) και στο δείκτη «Πρόληψη και αντιμετώπιση σχολικής βίας και εκφοβισμού».

Κατά τους μήνες Φεβρουάριο-Μάρτιο 2023 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση (και ακολούθησε συζήτηση) των τμημάτων  των  Β’ και Γ’ τάξεων, για το σημαντικό ζήτημα του Σχολικού Εκφοβισμού, εκ περιτροπής και στη διάρκεια μιας ώρας κάθε φορά, από την Ψυχολόγο του Σχολείου, Ιωάννα Γερασοπούλου.

Αρκετά από τα παιδιά των ΕΠΑΛ είναι εμφανές πως έχουν υποστεί Σχολικό Εκφοβισμό κατά τη διάρκεια των σχολικών χρόνων, και στις προηγούμενες βαθμίδες.

Στο 2ο ΕΠΑΛ Λάρισας, κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, αρκετές φορές χρειάστηκε να επέμβει η Διευθύντρια του σχολείου, κ. Ευαγγελία Ψαρρού, για την αντιμετώπιση τέτοιων συμβάντων. Οι μαθητές στη συνέχεια, σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις,  παραπέμφθηκαν στην ψυχολόγο. Η δυσκολία να αντιμετωπιστούν τα περιστατικά αυτά είναι συνήθως μεγάλη.

Ταυτόχρονα η δυσκολία να οριοθετηθούν οι μαθητές, ως προς την χρήση των κινητών στην τάξη, παραμένει σε μεγάλο βαθμό. Για το λόγο αυτό και προς το παρόν, διεξάγεται ενημέρωση των παιδιών της Α’ για τις επιδράσεις της χρήσεως οθονών και διαδικτύου γενικότερα.

Ευελπιστούμε πως κάθε χρονιά που περνάει θα γίνεται πιο εποικοδομητική για εκπαιδευτικούς και μαθητές, ώστε να γινόμαστε όλο και περισσότερο γνώστες αυτού του σύνθετου φαινομένου, που διαπλέκεται κοινωνικά με την δυσκολία αποδοχής της διαφορετικότητας.