Τομέας Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού

Εδώ εκπαιδεύονται οι μελλοντικοί τεχνικοί ηλεκτρονικών συσκευών, υπολογιστών, εξοπλισμού και διατάξεων καθώς και των ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων και των τεχνικών σε συστήματα αυτοματισμού. Το πρόγραμμα σπουδών του τομέα  , έχει προσαρμοστεί στις μεγάλες αλλαγές που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια στην τεχνολογία και στη σύγκλιση της ηλεκτρολογίας , των ηλεκτρονικών με την πληροφορική και του αυτοματισμού . Ο τομέας μας διαθέτει τα κατάλληλα εργαστήρια για την εκπαίδευση των μαθητών μας στον πιο απαιτητικό και πλέον εξελισσόμενο τομέα της τεχνολογίας.
Ειδικότητες Τομέα Ηλεκτρολογίας , Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμών

Οι απόφοιτοι της Α ´τάξης του Επαγγελματικού Λυκείου μπορούν να εγγραφούν στη Β´ τάξη στον Τομέα Ηλεκτρολογίας , Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού όπου οι μαθητές καλούνται να επιλέξουν την ειδικότητα που επιθυμούν.

Οι Ειδικότητες που χωρίζεται ο Τομέας από την Β΄ τάξη είναι:

1. Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων
  2. Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων , Εγκαταστάσεων και Δικτύων
  3. Τεχνικός Αυτοματισμού
  4. Τεχνικός Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών

Ωρολόγια Προγράμματα

Μαθήματα Γενικής Παιδείας Β’ Τάξης

orologio_geniki_B

Μαθήματα Ειδικότητας Β Τάξης

orologio_hlektolog_B

Ο ΤΟΜΕΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ, ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗ Γ’ ΤΑΞΗ ΜΕ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ…