ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΒΑΣΙΛΙΚΗΣ ΖΙΑΚΑ, ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Μήνυμα της Περιφερειακής Διευθύντριας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας, Βασιλικής Ζιάκα, για τη Γιορτή των Τριών Ιεραρχών

Αγαπητές μαθήτριες, αγαπητοί μαθητές,

Αγαπητές και αγαπητοί εκπαιδευτικοί,

Ο εορτασμός των Τριών Ιεραρχών προσφέρει την ευκαιρία τόσο στους νέους όσο και σε όλους όσοι σχετιζόμαστε με την διαπαιδαγώγηση της νέας γενιάς να προβληματιστούμε για την ποιότητα και το μέλλον της παιδείας στον τόπο μας, επαναπροσδιορίζοντας τους εκπαιδευτικούς μας στόχους στο πλαίσιο των επιταγών της εποχής.

Τα βασικά στοιχεία της αληθινής παιδείας για τους Τρεις Ιεράρχες είναι: η αγάπη, η ελευθερία και ο σεβασμός του ανθρώπινου προσώπου. Η παιδεία, σύμφωνα με τις διδαχές τους, πρέπει να αποτελεί δρόμο απελευθέρωσης προσωπικής και κοινωνικής, όχι διαδικασία εξαναγκασμού και ανελευθερίας.

Ο αυτοσεβασμός, ο αλληλοσεβασμός, η αλληλεγγύη και η κοινωνική δικαιοσύνη, είναι αρχές που υπηρέτησαν και προώθησαν με το έργο τους αποτελώντας οι Άγιοι Πατέρες υγιή  πρότυπα μίμησης και έμπνευσης για τον καθένα από εμάς ξεχωριστά. Είναι, κυρίως, αρχές που μπορούν να βοηθήσουν τους νέους να αντιμετωπίσουν με θάρρος και πίστη τις όποιες δυσκολίες και να τους εμφυσήσουν την αισιοδοξία του ανθρώπου που διαθέτει ανοικτούς πνευματικούς ορίζοντες, ευγένεια και δύναμη ψυχής.

Οι Τρεις Ιεράρχες, έζησαν στο παρελθόν. Με τη ζωή και το έργο τους, όμως, απαντούν στα αδιέξοδα τους παρόντος και μας καλούν στην υλοποίηση του οράματος ενός φωτεινότερου μέλλοντος. Μας καλούν να καλλιεργήσουμε με συνέπεια το νου και την ψυχή μας μετατρέποντας τις δεξιότητες και τις γνώσεις μας σε εργαλεία αγάπης και αλληλεγγύης.

Ο Ιωάννης Χρυσόστομος θεωρεί ότι πρωτεύοντα ρόλο στην εκπαιδευτική διαδικασία έχει η προσωπικότητα του δασκάλου καθώς, επίσης, και η σχέση του με τους μαθητές. Η σχέση δάσκαλου-μαθητή πρέπει να είναι μια σχέση αγάπης και αλληλοσεβασμού.

Το να αγαπά ο δάσκαλος το μαθητή και να αγαπιέται από αυτόν, «το φιλείν και φιλείσθαι», όπως ακριβώς αναφέρει, είναι το στοιχείο εκείνο που βοηθάει ουσιαστικά να γίνει αποδοτική η διδασκαλία. Ο εκπαιδευτικός οφείλει, πρώτιστα, να σέβεται το δώρο της ελευθερίας που χάρισε ο δημιουργός στα παιδιά και να μη φυλακίζει τις ανησυχίες τους, αλλά να ανοίγει δρόμους.

Για να τιμήσουμε τους Τρεις Ιεράρχες δε χρειάζεται να  κάνουμε μόνο τυπικές γιορτές. Απαιτείται μελέτη του έργου τους και της προσφοράς τους. Απαιτείται να ανακαλύψουμε το αληθινό νόημα της γνώσης μέσα από τη διδασκαλία τους και τη στάση ζωής τους και κυρίως απαιτείται η μίμηση της στάσης ζωής τους.

Εύχομαι το παράδειγμά τους να εμπνέει και να ενθαρρύνει όλους μας, μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς, στο έργο μας και στην πορεία της ζωής μας.

Χρόνια Πολλά!!!