ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Το 2ο ΕΠΑΛ Λάρισας, ένωσε φέτος την φωνή του με 160 χώρες του κόσμου υποστηρίζοντας μια κοινή, συλλογική προσπάθεια με στόχο τα παιδιά μας να ευαισθητοποιηθούν, να κατανοήσουν και να μπορούν να αναγνωρίσουν τους πιθανούς κινδύνους που ενέχει η χρήση του Διαδικτύου, ώστε να τους αντιμετωπίζουν αποτελεσματικά και να υιοθετήσουν θετικές συμπεριφορές ποιοτικής αξιοποίησης των διαδικτυακών εργαλείων.

Κανόνες καλής συμπεριφοράς στο διαδίκτυο (Netiquette): αναγνωρίζω και απορρίπτω την αγένεια, την εξαπάτηση, ενημερώνω για τυχόν περιστατικά παρενόχλησης τους ενήλικες που εμπιστεύομαι

Ψευδείς ειδήσεις (fake news); ευχαριστώ δε θα πάρω, μαθαίνω να κρίνω και να επιλέγω την έγκυρη ενημέρωσή μου

Διατήρηση της θετικής αυτοεικόνας για το σώμα μας (body positive) και θωράκιση της ψυχικής υγείας των εφήβων:  ναι γίνεται, παρά τον βομβαρδισμό με στερεότυπα περί εξωτερικής εμφάνισης από τα κοινωνικά δίκτυα

Τα  θέματα αυτά ήταν οι βασικοί άξονες στο πρόγραμμα της εκδήλωσης  ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης, που υλοποιήθηκε με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, 9 Φεβρουαρίου 2021, #SaferInternet4kids

Τη διοργάνωση υλοποίησαν οι εκπαιδευτικοί- Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής του σχολείου μας,  Ζέτα Τσίγκα και Αβραάμ Ζιώγας, με τη συμμετοχή των μαθητών της Α΄ τάξης.

Αξιοποιήθηκε υλικό από την επίσημη σελίδα της δράσης https://saferinternet4kids.gr/, έγιναν εύστοχες συζητήσεις και το ενδιαφέρον κορυφώθηκε με διαδραστικά παιχνίδια σχετικά με τα θέματα που παρουσιάστηκαν.

Ο σύλλογος διδασκόντων του 2ου ΕΠΑΛ Λάρισας αποφάσισε τη διοργάνωση της εκδήλωσης κρίνοντας ως ιδιαίτερα σημαντική την εκπαίδευση των μαθητών μας στην ασφαλή χρήση του διαδικτύου. Για την τήρηση των μέτρων υγειονομικής ασφάλειας, οι μαθητές συμμετείχαν ανά τμήμα.