ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ 2ου ΕΠΑΛ ΣΕ ΙΣΤΙΟΦΟΡΟ ΣΚΑΦΟΣ ΑΝΑΨΥΧΗΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ

Την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών του τομέα Ναυτιλιακών Επαγγελμάτων του 2ου ΕΠΑΛ Λάρισας στο λιμάνι του Βόλου.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν η επαφή των μαθητών με τα ιστιοφόρα σκάφη αναψυχής και η γνωριμία με τους ανθρώπους της τουριστικής κρουαζιέρας.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να επιβιβαστούν στο ιστιοφόρο πλοίο “IRIS”, να περιηγηθούν στους χώρους διακυβέρνησης και ενδιαίτησής του και να ενημερωθούν από τον ιδιοκτήτη του σκάφους κ. Σταμάτη Μπένη για τα χαρακτηριστικά του πλοίου, το ναυτιλιακό εξοπλισμό του, την διαβίωσή στο πλοίο καθώς και τις προοπτικές εργασίας νέων στην τουριστική κρουαζιέρα.

Στην εκπαιδευτική επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθητές του τομέα Ναυτιλιακών Επαγγελμάτων του 2ου ΕΠΑΛ Λάρισας και οι εκπαιδευτικοί Πατρίδας Απόστολος και Ρόζος Αθανάσιος (πλοίαρχοι Ε.Ν.).