2ο ΕΠΑΛ ΛΑΡΙΣΑΣ: «ΘΛΙΨΗ και ΟΡΓΗ. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ»

Με το σύνθημα «ΘΛΙΨΗ και ΟΡΓΗ. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ» οι μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ Λάρισας, αφού τους δόθηκε πρώτα η ευκαιρία να συζητήσουν με τους καθηγητές τους για το θέμα που έχει ταράξει ολόκληρη την  ελληνική κοινωνία, τον τραγικό δηλαδή θάνατο πριν από λίγες ημέρες, 57 ανθρώπων, μεταξύ των οποίων και πάρα πολλά νέα παιδιά (φοιτητές ως επί το πλείστον), εξαιτίας σιδηροδρομικού δυστυχήματος στην κοιλάδα των Τεμπών,  συμμετείχαν σήμερα, Τρίτη 07-03-2023, σε δράσεις που διοργανώθηκαν στο χώρο του σχολείου, για να εκφράσουν τον πόνο, την οργή, την αγανάκτηση για όλα αυτά που συνέβησαν.

Οι μαθητές:

1. Ανάρτησαν ένα πανό με στίχους από το τραγούδι του Π. Σιδηρόπουλου:

Και τώρα φίλοι μου είναι αργά

Μια καληνύχτα στη μαμά

Και λίγη στάχτη στα μαλλιά

Καιρός να πούμε αντίο

Σκεπάσαμε όλους τους νεκρούς

Με αρρωστιάρικους ψαλμούς

Κλόουν με σοβαρούς σκοπούς

2. Σχημάτισαν με τα σώματά τους το σήμα του πένθους και στη μέση του άναψαν ρεσό που σχημάτιζαν τον αριθμό 57,

3. Έγραψαν σε πανό τις λέξεις «ΘΛΙΨΗ και ΟΡΓΗ. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ», και φυσικά κράτησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη όλων αυτών που τόσο άδικα χάθηκαν.

Ποτέ ξανά…