ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΟΠΛΟΙΟ “NORWEGIAN JADE”

Την Πέμπτη 27 Απριλίου 2023 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών του τομέα Ναυτιλιακών Επαγγελμάτων του 2ου ΕΠΑΛ Λάρισας στο κρουαζιερόπλοιο «Norwegian Jade», στο εμπορικό λιμάνι του Βόλου.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν η γνωριμία των μαθητών με τα επιβατηγά πλοία και τους ανθρώπους της τουριστικής κρουαζιέρας.

Κατά τη διάρκεια της διδακτικής επίσκεψης μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στους χώρους αναψυχής και ενδιαίτησης των επιβατών και να ενημερωθούν από τους αξιωματικούς καταστρώματος και μηχανής για τα χαρακτηριστικά του πλοίου, το ναυτιλιακό εξοπλισμό του, την διαβίωσή τους στο πλοίο καθώς και τις προοπτικές απασχόλησης νέων στην τουριστική κρουαζιέρα.

Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθητές των Β΄ και Γ΄ τάξεων του τομέα Ναυτιλιακών Επαγγελμάτων του 2ου ΕΠΑΛ Λάρισας και οι εκπαιδευτικοί Πατρίδας Απόστολος και Ρόζος Αθανάσιος, ΠΕ 90.