ΔΡΑΣΗ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΦΥΛΗ ΒΙΑ

Την Τετάρτη 4 Μαϊου 2022 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας δράση ευαισθητοποίησης για θέματα που σχετίζονται με την  Έμφυλη Βία, σε μαθητές-τριες της Α΄ τάξης από το Συμβουλευτικό Κέντρο Λάρισας.

Κατά τη συνάντηση χρησιμοποιήθηκε η δραστηριότητα 3.2: Παιχνίδι Ρόλων του Εκπαιδευτικού Εγχειριδίου για Ενδυνάμωση των Νέων για την Πρόληψη της Έμφυλης Βίας μέσω Αλληλοδιδακτικής Προσέγγισης Youth for Youth.

Τέσσερις μαθητές/-τριες διάβασαν το σενάριο που τους δόθηκε και ακολούθησε συζήτηση στην ολομέλεια, πάνω στα ακόλουθα θέματα:

1. Αναγνώριση βίαιων συμπεριφορών και του σκοπού τους.
  2. Η ζήλια ως ένδειξη αγάπης/ Ρομαντικοποίηση της βίας
  3. Ευθύνη του δράστη.
  4. Λόγοι παραμονής σε μια κακοποιητική σχέση.
  5. Τι θα μπορούσε/ έπρεπε να κάνει η κοπέλα που υφίστατο βία.
  6. Συνέπειες της βίας/ εκφοβισμού/απειλητικής συμπεριφοράς.

Οι μαθητές/ -τριες συμμετείχαν ενεργά και εξέφρασαν απορίες και προβληματισμούς.

Τη δράση υλοποίησαν η κ. Ρένα Μουρουγιάννη, Κοινωνική Λειτουργός, και η κ. Φανή Μουστάκα, Ψυχολόγος, που εργάζονται στο ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΛΑΡΙΣΑΣ